International program committee

General Chair
Radu-Emil PRECUP, Romania
Program Chair
Rogelio LOZANO, France
CSS Representative
Silviu-Iulian NICULESCU, France
Vice Chairs
Vladimir RĂSVAN, Romania
Mihail VOICU, Romania
Marian BARBU, Romania


Andrzej BARTOSZEWICZ (PL) Cristian MAHULEA (ES)
Costin BĂDICĂ (RO) Vasile MANTA (RO)
Gildas BESANÇON (FR) Mihaela MATCOVSCHI (RO)
Sašo BLAŽIC (SI) Patricia MELIN (MX)
Stjepan BOGDAN (HR) Mihai MICEA (RO)
Antoneta Iuliana BRATCU (FR) Liviu MICLEA (RO)
Marius BREZOVAN (RO) Viorel MÎNZU (RO)
Keith J. BURNHAM (UK) Ion NECOARĂ (RO)
David CAMACHO (ES) Sergiu NEDEVSCHI (RO)
Sergiu CARAMAN (RO) Sorin OLARU (FR)
Petru CAȘCAVAL (RO) Hitay ÖZBAY (TR)
Emil CEANGĂ (RO) Markos PAPAGEORGIOU (GR)
Arben CELA (FR) Marcin PAPRZYCKI (PL)
Daniela CERNEGA (RO) Nicolae PARASCHIV (RO)
Dorian COJOCARU (RO) Octavian PĂSTRĂVANU (RO)
Vladimir-Ioan CREȚU (RO) Lăcră PAVEL (CA)
Antonio DOURADO (PT) Emil PETRE (RO)
Ioan DUMITRACHE (RO) Stefan Wolfgang PICKL (DE)
Stefka FIDANOVA (BG) Marios M. POLYCARPOU (CY)
Florin-Gheorghe FILIP (RO) Dan POPESCU (RO)
Adrian FILIPESCU (RO) Dumitru POPESCU (RO)
Adina Magda FLOREA (RO) Elvira POPESCU (RO)
Giancarlo FORTINO (IT) Alexander POZNYAK (MX)
Radu GROSU (AT) Stefan PREITL (RO)
Martin GUAY (CA) Vicenç PUIG (ES)
Rodolfo HABER GUERRA (ES) Werner PURGATHOFER (AT)
Jacob HAMMER (USA) Antonio E. B. RUANO (PT)
Zoltán HORVÁTH (HU) Sergio Matteo SAVARESI (IT)
Zhongsheng HOU (CHN) Dan SELIȘTEANU (RO)
Morten HOVD (NO) Olivier SENAME (FR)
Daniela IACOVIELLO (IT) Vasile SIMA (RO)
Clara M. IONESCU (BE) James C. SPALL (USA)
Mirjana IVANOVIĆ (SRB) Michael ŠEBEK (CZ)
Zsolt Csaba JOHANYÁK (HU) Igor ŠKRJANC (SI)
Alireza KARIMI (CH) Shigemasa TAKAI (JP)
Marius KLOETZER (RO) Sihem TEBBANI (FR)
Petia KOPRINKOVA-HRISTOVA (BG) Gianluca TEMPESTI (UK)
Péter KORONDI (HU) Mariana TITICĂ (FR)
Levente KOVÁCS (HU) Maria Elena VALCHER (IT)
Michal KVASNICA (SK) Honoriu VĂLEAN (RO)
Ioan-Doré LANDAU (FR) Alain VANDE WOUWER (BE)
Corneliu LAZĂR (RO) Antonis VARDULAKIS (GR)
Mircea LAZĂR (NL) Pastora VEGA (ES)
Yann LE GORREC (FR) Ramon VILANOVA (ES)
Jesús de LEÓN MORALES (MX) Antonio VISIOLI (IT)
Frank L. LEWIS (USA) Alina VODĂ (FR)
Antonio LORIA (FR) Draguna VRABIE (USA)
Damir VRANČIĆ (SI)

Technical program committee

Adriana ALBU (RO) Ivan LIRKOV (BG)
Nikolaos BEKIARIS-LIBERIS (GR) Ciprian LUPU (RO)
Ciprian-Bogdan CHIRILĂ (RO) Emil PRICOP (RO)
Cosmin COPOT (BE) Lucian PRODAN (RO)
Dana COPOT (BE) Loredana STANCIU (RO)
Florin DRĂGAN (RO) Mohammad SAMIE (UK)
Monica DRĂGOICEA (RO) Miloš SAVIĆ (SRB)
Luminița DUMITRIU (RO) Andres UPEGUI (CH)
Cosmin IONETE (RO) Ján VAŠCÁK (SK)